Hírek

Elérhetőségek

Választási tájékoztató jelöltek, jelölő szervezetek részére

VÁLASZTÁSI TÁJÉKOZTATÓ

JELÖLTEK, JELÖLŐ SZERVEZETEK RÉSZÉRE

 

Pétfürdő Helyi Választási Iroda (a továbbiakban: HVI) vezetőjeként a 2024. június 9. napjára kitűzött Európai Parlamenti Képviselők, a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, valamint nemzetiségi képviselők közös eljárásban (továbbiakban: közös eljárásban)  tartott 2024. évi választásával kapcsolatban a választási eljárásról szóló 2013. évi XXXVI. törvény (továbbiakban: Ve.), az Európai Parlament tagjainak választásáról szóló 2003. évi CXIII. törvény (továbbiakban: EP tv.) a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásáról szóló 2010. évi L. törvény (továbbiakban: Övjt.) és a nemzetiségek jogairól szóló 2011. évi CLXXIX. törvény (továbbiakban: Njtv.) alapján az alábbi választási tájékoztatót adom ki:                                

 

A jelöltállítás

 

A Nemzeti Választási Iroda (NVI) a 2024. évi helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek júniusi választására készülve elkészítette tájékoztató anyagát a jelöltek és jelölő szervezetek számára. A 217-es választási füzet a helyi választásokat érintő legfontosabb szabályokat tartalmazza, amely segíti az önkormányzati választáson indulni szándékozó jelölteket és jelölő szervezeteket. (A választási füzet a www.valasztas.hu, valamint a www.petfurdo.hu oldalon megtekinthető.)

 

Az a választópolgár ajánlhat jelöltet, aki a választáson a választókerületben választójoggal rendelkezik. Jelöltet ajánlani ajánlóíven lehet. Egy választópolgár több jelöltet is ajánlhat. Egy választópolgár egy jelöltet csak egy ajánlással támogathat, a további ajánlásai érvénytelenek. Az ajánlás nem vonható vissza. A jelöltet az ajánlóívek átadásával kell bejelenteni a nyilvántartásba vételére illetékes választási bizottságnál.

 

Az ajánlóívek igénylése

Ajánlóívet a választás kitűzését követően a független jelöltként indulni kívánó választópolgár, illetve a területi választási bizottság/Nemzeti Választási Bizottság által jogerősen nyilvántartásba vett jelölő szervezet – a képviseletére jogosult személy útján – igényelhet. Az igény bejelentésére a jogszabályban meghatározott, A4 jelű – formanyomtatvány szolgál, amelyet az indulás helye szerinti választási irodában bárki, meghatalmazás nélkül leadhat.

 

A választási iroda az igénylését követően haladéktalanul, de legkorábban 2024. április 20-án 8.00 és 16.00 óra között adja át az igénylő vagy a jelöltként indulni szándékozó választópolgár részére az általa igényelt mennyiségű ajánlóívet. A HVI 2024. április 20-án 8 óra és 16 óra között ügyeletet tart.

 

Ezt követően az ajánlóívek igénylésére és átvételére munkanapokon hivatali időben van lehetőség.

A választással kapcsolatos további információk www.valasztas.hu honlapon, illetőleg helyi információk a www.petfurdo.hu linken érhetőek el.

 

Pétfürdő településen egyéni listás képviselőjelölt az lehet, akit az adott választókerület választópolgárainak legalább 1%-a, azaz 37 fő, hivatalos ajánlóíven jelöltnek ajánlott, és a Helyi Választási Bizottság – ezen ajánlóívek és a jogszabályban előírt dokumentum alapján – nyilvántartásba vett.

Polgármesterjelölt az, akit a település választópolgárainak legalább 3%-a, azaz 111 fő, hivatalos ajánlóíven jelöltnek ajánlott és a Helyi Választási Bizottság – ezen ajánlóívek és a jogszabályban előírt dokumentum alapján – nyilvántartásba vett. 

 

Az ajánlások gyűjtése

A választópolgár az ajánlását az ajánlóíven adja le, amelyet nevének, személyi azonosítójának (személyi szám), magyarországi lakcímének feltüntetése mellett saját kezű aláírásával kell ellátnia. A választópolgár jelenlétében az adatait más is ráírhatja az ajánlóívre, azonban saját kezű aláírása ebben az esetben is elengedhetetlen feltétel.

 Ajánlást az állampolgárok zaklatása nélkül bárhol lehet gyűjteni, az alábbi kivételekkel:

• az ajánlást gyűjtő és az ajánló munkahelyén munkaidejében vagy munkaviszonyból, illetve munkavégzésre irányuló más jogviszonyból fakadó munkavégzési kötelezettsége teljesítése közben,

• a Magyar Honvédségnél és a központi államigazgatási szerveknél szolgálati viszonyban levő személytől a szolgálati helyén vagy szolgálati feladatának teljesítése közben,

• tömegközlekedési eszközön,

• állami, helyi és nemzetiségi önkormányzati szervek hivatali helyiségében,

• felsőoktatási és köznevelési intézményben,

• egészségügyi szolgáltató helyiségében, valamint

• a tulajdonos előzetes, írásbeli hozzájárulásának hiányában közforgalom számára nyitva álló magánterületen.

 

Az ajánlóíven fel kell tüntetni az ajánlást gyűjtő személy nevét, személyi azonosítóját vagy személyazonosító igazolványának/útlevélének/vezetői engedélyének számát – és aláírását is. Fontos, hogy a független jelöltként indulni szándékozó választópolgárok és a jelölő szervezetek kiemelt figyelmet fordítsanak arra, hogy az ajánlóíven az ajánlást gyűjtő pontosan adja meg az adatait. Abban az esetben ugyanis, ha a gyűjtő az adatait hiányosan vagy hibásan rögzíti (pl. elírja a személyi azonosítóját, a viselt neve és a születési neve eltér, és ez utóbbit adja meg), az az ajánlóíven szereplő összes ajánlás érvénytelenségét okozza.

 

Az ajánlóívek leadása

Az összes ajánlóívet vissza kell szolgáltatni a jelölt bejelentésére nyitva álló határidőig, azaz 2024. május 6-án 16.00 óráig a választási irodának.

Azt az ajánlóívet, amely nem tartalmaz ajánlást, legkésőbb 2024. május 7-én 16.00 óráig kell visszaadni. Ajánlást nem tartalmazó ún. üres ajánlóív az, amely semmilyen adatot nem tartalmaz. Nem tekinthető üres ívnek az az ajánlóív, amelyen a beírt adatot áthúzták, kisatírozták, korrektorral vagy egyéb módon olvashatatlanná tették.

Az ajánlóívek leadásán túl a jelölteknek nyilatkozni kell, hogy a választói akarat befolyásolására vagy ennek megkísérlésére irányuló tevékenység folytatása céljából külföldi támogatást vagy ebből származó vagyonelemet az adott választás vonatkozásában nem használnak fel. E nyilatkozat hiányában a választási bizottság nem veszi nyilvántartásba a jelöltet.

Az ívek visszaszolgáltatására vonatkozó kötelezettség elmulasztása esetén a nyilvántartásba vételre illetékes helyi választási bizottság, hivatalból eljárva bírságot köteles kiszabni. A bírság mértéke minden határidőben be nem nyújtott ajánlóív után 1 000 Ft. A választási bizottság által kiszabott bírság a független jelöltként indul szándékozó választópolgár esetében a választópolgárt, jelölő szervezet jelöltje esetében a jelöltet állító jelölő szervezetet, közös jelölt esetén a jelölt állításában részt vevő valamennyi jelölő szervezetet egyetemlegesen terheli.

Az ajánlóíveket bárki, meghatalmazás nélkül átadhatja a helyi választási irodának. 

A kötelezettség elmulasztására vonatkozóan kimentésre nincs lehetőség, a bírságot akkor is meg kell fizetni, ha az ajánlóívek a megbírságolt kötelezetten kívül álló oknál fogva elvesztek vagy megsemmisültek.

Az ajánlások ellenőrzése

A leadott ajánlásokat a jelölt nyilvántartásba vételére illetékes helyi választási bizottság mellett működő választási iroda 3 napon belül ellenőrzi.

Az ellenőrzés során a független jelölt, vagy a jelöltet állító szervezet képviselője jelen lehet, az ellenőrzés folyamatát azonban nem zavarhatja.

Az ajánlások ellenőrzését csak addig kell folytatni, amíg az érvényes ajánlások száma eléri a jelöltséghez szükséges számot. Az ajánlások ellenőrzését mellőzi a választási iroda, ha a leadott ajánlóíveken szereplő ajánlások száma nem éri el a jelöltséghez szükséges számot.

Ezen túl amennyiben a jelöltként indulni szándékozó választópolgár, illetve a jelölő szervezet kéri, az ellenőrzést végző választási iroda tájékoztatást ad az ellenőrzés eredményéről.

A jelöltek nyilvántartásba vétele

Amennyiben a bejelentés a jogszabályi feltételeknek megfelel, az egyéni listás jelöltet és a polgármester jelöltet a helyi választási bizottság – legkésőbb a bejelentéstől számított 4. napon – veszi nyilvántartásba.

Ha a helyi választási bizottság a jelölt nyilvántartásba vételét az ajánlások elégtelen száma miatt elutasítja, a független jelölt vagy a jelölő szervezet – a jelölt bejelentésére nyitva álló határidőig, azaz 2024. május 6-án 16.00 óráig – pótlólag újabb ajánlásgyűjtő íveket igényelhet, újabb, a jogszabályban meghatározott A4 jelű formanyomtatvány benyújtásával. A pótlólag összegyűjtött és határidőben leadott ajánlásokat hozzá kell számítani a korábban már leadott ajánlásokhoz.

A Szavazólapon a jelöltek a Helyi Választási Bizottság által kisorsolt sorrendben szerepelnek. 

A HVB a sorsolást 2024. május 6-án 17.30.órakor kezdődő nyilvános ülésén tartja. A sorsolást a helyi televízió felveszi. A HVB döntését közzétesszük.

 

A közös eljárásban tartott választáson Pétfürdő településen a következő választási bizottságok működnek:

  1. Helyi Választási Bizottság (HVB)

  2. Szavazatszámláló bizottságok (SZSZB) 4 helyszínen

A választási bizottságok választott és a megbízott (delegált) tagokból állnak. Választási bizottsági tag megbízására a listát állító jelölő szervezetek, valamint független jelöltek jogosultak.

A választási bizottság megbízott tagja az lehet, aki a helyi önkormányzati, illetve az EP-választáson jelöltként indulhat. A választási bizottság megbízott tagja legkésőbb az eskütételét megelőzően írásban nyilatkozik arról, hogy vele szemben nem áll fenn összeférhetetlenség. A választási bizottság tagja, póttagja a vele szemben felmerült összeférhetetlenség tényét köteles haladéktalanul közölni a választási bizottság mellett működő választási iroda vezetőjével, továbbá bejelenteni a választási bizottság soron következő ülésén.

HVB-be megbízott tagokat a HVB elnökénél, az SZSZB megbízott tagjait a helyi választási iroda vezetőjénél kell bejelenteni legkésőbb 2024. május 31-én 16.00 óráig, 

A HVB és az SZSZB megbízott tagjai a polgármester előtt esküt vagy fogalmat tesznek. 

 

Nemzetiségi választás

 

A nemzetiségi önkormányzati képviselők 2024. évi általános választásának kitűzése tárgyában meghozott 8/2024. NVB határozat 7. melléklete I. pontja értelmében Pétfürdő településen Roma települési nemzetiségi önkormányzati képviselő jelöltállításhoz szükséges ajánlások száma: 5 db.

 

A fentiekben részletezett határidők vonatkoznak a nemzetiségi önkormányzati választásokra is.

 

A nemzetiségi jelölt

A nemzetiségi jelöltként indulni szándékozó választópolgárnak, akit csak nemzetiségi szervezet indíthat,  az ajánlóív igénylésekor a jogszabályban meghatározott, A6 jelű formanyomtatványon arról is nyilatkoznia kell, hogy nemzetisége képviseletét vállalja, valamint a nemzetiségi közösség nyelvét beszéli, kultúráját és hagyományait ismeri.

 

A helyi választási iroda az ív igénylésére szolgáló nyomtatvány benyújtásakor a jelöltek nyilvántartásában ellenőrzi, hogy az ajánlóívet igénylő, nemzetiségi jelöltként indulni szándékozó választópolgár a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, továbbá a nemzetiségi önkormányzati képviselők megelőző két általános választásán (2014. és 2019. évi általános választás) és az azokat követő időközi választásokon nem volt-e más nemzetiség nemzetiségi jelöltje. Amennyiben a jelöltként indulni szándékozó választópolgár korábban más nemzetiség jelöltje volt, az ívigénylése nem felel meg a jogszabályi feltételeknek ezért részére az ajánlóívek nem adhatók ki.

 

Amennyiben az ívigénylés a jogszabályi kritériumoknak megfelel, úgy a fentiekben írtakon túl a nemzetiségi jelöltként indulni szándékozó választópolgár ajánlóívén nemzetisége is feltüntetésre került.

 

A közös eljárás nem változtatott azon a szabályon, hogy a nemzetiségi önkormányzati választáson nincs lehetőség választási bizottságba tag megbízására, kizárólag megfigyelő delegálására van lehetőség.

 

            

 

     Szabóné Czifra Melinda

                                                                                                          jegyző, HVI vezető